Dobrý den,
těší nás, že jste si našli čas přečíst si zprávy, které jsme pro vás dnes vybrali. Jako vždy tu máme novinky, zajímavá fakta a tipy z prostředí medicíny. Máte chuť nějakou zprávu okomentovat? Odpovězte nám na e-mail, nebo newsletter přepošlete kolegům a rozeberte situaci s nimi.
Vaše Dr. Lasso a Martin Palička
Obsah dnešního dílu:
🩺 Medi-Mood index: Jak se lékaři a medici cítili v minulém týdnu?
🗞️ Novinky: Neefektivní přenos rentgenových snímků v českých nemocnicích
📊 Leadership, Data, Technologie v medicíně (LDT): Od koho se bude učit umělá inteligence, až zpohodlníme?
👨💼 Vtip dne: Pobavte sebe i kolegy
⭐️ Klinika a věda: Analýza magnetické rezonance srdce díky AI trvá jen pár sekund
🩺 Medi-Mood index
Minulý týden jsme na Medi-Mood indexu naměřili průměrnou náladu 2,6. Co to ale znamená? Na škále můžete vidět, že jde o celkem pozitivní výsledek. Téměř polovina ze sledujících Po medině, kde Medi-Mood měříme, zvládla minulý týden s úsměvem.
Celých 40 % mediků ale pociťovalo během týdne vyšší dávku stresu. Ať už jde o to, že nemáte hotové zkouškové, nebo jste ještě nestihli dočíst minulý díl našeho newsletteru, nezoufejte. Stačí si nastavit priority a najednou bude na vše dost času. Protože zkoušek přece ještě bude 👀.
🗞️ Novinky
Neefektivní přenos rentgenových snímků v českých nemocnicích
V České republice čelí pacienti i zdravotnická zařízení problémům s přenosem rentgenových snímků mezi nemocnicemi a poliklinikami. Mnoho zařízení nepoužívá kompatibilní systémy pro sdílení dat. To nutí pacienty, aby si své rentgenové snímky nechávali vypalovat na CD nebo DVD za poplatek, který může dosahovat výše až 300 korun. Tato situace ale především komplikuje rychlost a efektivitu léčby. [1]
Nejdůležitější informace:
- Problémy s kompatibilitou systémů: Nemocnice a polikliniky často nesdílejí kompatibilní systémy, což znemožňuje elektronický přenos rentgenových snímků.
- Nucené vypalování na CD/DVD: Pacienti si musí za poplatek nechat vypalovat rentgenové snímky na CD či DVD, což zvyšuje jak finanční, tak časové náklady na léčbu.
- Bezpečnostní obavy: Zdravotnická zařízení odmítají vydávat snímky na flashdisky pacientů z obavy před kybernetickými hrozbami.
- Technologická zastaralost: Mnoho lékařů již nemá v ordinacích zařízení, které by umožňovalo číst CD nebo DVD. To komplikuje zobrazování rentgenových snímků.
- Poplatky za vypalování: Cena za službu vypalování snímků se pohybuje od 50 do 300 korun, přičemž pacient si nemůže přinést vlastní CD.
Více informací
📊 LDT
Od koho se bude učit umělá inteligence, až zpohodlníme?
Rozvoj a inovace jsou odlišné disciplíny, vysvětluje MUDr. Vlček, ředitel pro rozvoj a inovace v AKESO holdingu, v prémiovém rozhovoru Po medině. Mezi rozvoj počítá Vlček v rámci své pozice stavbu nových pracovišť či mezioborové spolupráce. Inovace naopak vyžadují obtížnější procesy, kdy se konečné změny dějí až po násobně delší době. „Inovace musí sloužit účelu, musíme podložit jejich efektivitu, ale také bezpečnost a přínos,“ upozorňuje Vlček.
Jak konkrétně Vlček uplatňuje inovační změny?
Jako jeden z příkladů uvedl Vlček zavedení rouškovacích setů na sál. Po několika měřeních, analýzách a dotaznících mezi personálem se Vlčkovu týmu povedlo díky změně rouškovacích setů ušetřit 40 minut na sále. Mimo to ale snížili i objem odpadu díky tomu, že byly veškeré komponenty zabalené v jednom a ne v jednotlivých obalech. Zároveň se samozřejmě snížila i chybovost personálu.
Jaké chyby děláme při inovacích?
„Vůbec neřešíme jejich dlouhodobý efekt,“ stěžuje si Vlček. Vyjádřil i obavy z umělé inteligence, i přestože si je vědom, kolik času nám může dnes ušetřit a jak může být nápomocná. „Co se stane, až zpohodlníme? Od koho se bude učit? Sama od sebe?“ ptá se Vlček.
Více informací
👨⚕️ Vtip dne
Podělte se o vtip dne s vašimi kolegy. Stačí přeposlat e-mail. 🧐
⭐️ Klinika a věda
Analýza magnetické rezonance srdce díky AI trvá jen pár sekund
Vědci vyvinuli počítačový model využívající umělou inteligenci (AI) k analýze snímků srdce z magnetické rezonance (MRI). Tento model dokáže zpracovat snímky za pár sekund. Jde tak o výrazně rychlejší proces, než který nabízí manuální analýza. Ta trvá až 45 minut. Nová technologie může vést k efektivnějším diagnózám a lepší péči o pacienty. [2]
Jaké výsledky studie přináší?
- AI model dokázal určit velikost a funkci srdečních komor s výsledky srovnatelnými s manuální analýzou.
- Výrazně rychlejší analýza – z několika desítek minut na několik sekund.
- Potenciál ke zlepšení péče o pacienty díky rychlejším a přesnějším diagnózám.
- Schopnost AI předpovědět mortalitu na základě měření srdce.
Jak studie probíhala?
- Data od 814 pacientů z nemocnic v Sheffieldu a Leedsu byla použita k trénování AI modelu.
- Pro ověření přesnosti byly použity snímky a data od 101 pacientů z Norfolk and Norwich University Hospitals NHS Foundation Trust.
- Model byl testován na datech z různých nemocnic a typů MRI skenerů.
- AI model analyzoval kompletní pohled na srdce se všemi čtyřmi komorami.
Na to, jak jde či nejde ruku v ruce umělá inteligence se zobrazovacími metodami v medicíně, jsme se zeptali i Daniela Kvaka, CEO Carebotu. Zde je jeho komentář:
V Česku roste míra adopce umělé inteligence (AI) v medicíně rapidním tempem, přičemž pionýrem tohoto vývoje je radiodiagnostika. AI je schopna rychle a efektivně analyzovat velké množství snímků. Dnes vidíme největší posun u nejčastějších vyšetření, jako jsou rentgenové vyšetření hrudníku či mamografie, ale AI postupně nachází své uplatnění i u specializovaných vyšetření, včetně diagnostiky kardiovaskulárních chorob či rychlejší rekonstrukce snímků z magnetické rezonance.
[1] https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/za-tri-stovky-a-pouze-na-cedecku-nemocnice-mezi-sebou-neumi-predavat-rentgenove-snimky-351090
[2] https://www.uea.ac.uk/about/news/article/artificial-intelligence-speeds-up-heart-scans-saving-doctors-time-and-could-lead-to-better-treatment-for-heart-conditions