Dobrý den,
těší nás, že jste si našli čas přečíst si zprávy, které jsme pro vás dnes vybrali. Jako vždy tu máme novinky, zajímavá fakta a tipy z prostředí medicíny. Máte chuť nějakou zprávu okomentovat? Odpovězte nám na e-mail, nebo newsletter přepošlete kolegům a rozeberte situaci s nimi.
Děkujeme!
Vaše Dr. Lasso a Martin Palička
Obsah dnešního dílu:
🩺 Medi-Mood index: Jak se lékaři a medici cítili v minulém týdnu?
🗞️ Novinky: Boj proti nelegálním poplatkům ve zdravotnictví
📊 Leadership, Data, Technologie v medicíně (LDT): Lidský život má cenu 80 milionu korun. Jak se to počítá?
👨💼 Vtip dne: Pobavte sebe i kolegy
⭐️ Klinika a věda: Socioekonomické nerovnosti ovlivňují rozvoj psychologických a kognitivních problémů u pacientů s fyzickými onemocněními
🩺 Medi-Mood index
Minulý týden jsme na Medi-Mood indexu naměřili průměrnou náladu 2,7. Pětinu z dotázaných stále trápila škola a téměř polovina zažívala vysoký stres.
S čím se nám sledující svěřili?
„Mám super naučnou praxi,“ zněl pozitivní komentář od jedné medičky. Jiná si naopak stěžovala na následující zkoušku z patfyzu.
🗞️ Novinky
Boj proti nelegálním poplatkům ve zdravotnictví
V novém zákoně o zdravotních službách hrozí lékařům a zdravotnickým zařízením vysoké pokuty za vybírání neoprávněných poplatků od pacientů. Změna legislativy, kterou prosazuje ministerstvo zdravotnictví, má za cíl eliminovat praxi požadování dodatečných plateb za služby již hrazené zdravotními pojišťovnami. Problém však zůstává v nedostatečném hlášení těchto případů ze strany pacientů, což ztěžuje efektivní uplatnění nových pravidel. [1]
Nejdůležitější informace:
- Zákaz neoprávněných poplatků: Nová legislativa zakazuje lékařům vyžadovat od pacientů jakékoliv platby za služby, které jsou již hrazeny zdravotní pojišťovnou.
- Výše sankcí: Za porušení nových pravidel může lékařským zařízením hrozit pokuta až do výše milionu korun.
- Úloha krajských úřadů: Pokuty za nelegální poplatky bude udělovat příslušný krajský úřad, který se zabývá stížnostmi pacientů.
- Problematika stížností: Efektivita zákona je omezena nízkým počtem stížností od pacientů, což může bránit účinnému prosazení nových pravidel.
- Prioritní objednávání za poplatek: Ministerstvo zdravotnictví se snaží ukončit praxi, kdy si pacienti mohou za poplatek zajistit přednostní lékařské termíny.
- Očekávané projednání zákona: Návrh zákona by měl být projednán parlamentem a mohl by nabýt účinnosti od ledna příštího roku.
📊 LDT
Lidský život má cenu 80 milionu korun. Jak se to počítá?
Hodnota lidského života je filozofickou otázkou, která lidstvo trápí již staletí. Doc. Aleš Tichopád ovšem přichází s konkrétní částkou, osmdesáti milionů korun.
Jak se počítá cena lidského života?
„My už roky poskytujeme SUKLu (Státní ústav pro kontrolu léčiv) důkazy, na základě kterých stanovuje výši úhrad léčivých přípravků,“ vysvětluje Tichopád. Ten na základě dat stanovil hodnotu 1,2 milionu korun, což odpovídá ceně jednoho roku kvalitního života. Protože se lidé v Česku dožívají v průměru 79 až 80 let, je cena lidského života zhruba 80 milionů korun.
S proměnnými délky a kvality života počítá i parametr QALY, který se vypočítá jejich násobkem. Pokud všech 50 let svého života strávíte kvalitně, je výsledná QALY 50. Jestliže je z nich ovšem kvalitních pouze 25, je QALY 25.
Radši než do široké společnosti, investujeme do jednotlivců
V podcastu Tichopád upozorňuje na problematiku zanedbávání prevence v Česku. „Život lidí, kteří mají vzácné onemocnění, se společnost rozhodne cenit víc než život běžné populace.“ Spíše zachráníme život člověku v terminálním stádiu než investujeme do prevence.
Jaké investice ve zdravotnictví jsou podle QALY nejúspěšnější?
- Očkování: Například pokud jde o HPV u dětí a mladých dospělých.
- Edukace mladistvých: Kouření, návykové látky, sport, výživa.
- Screeningy: Především v onkologii.
Ačkoliv jsou QALY důležitým a nápomocným parametrem, nemůže podle Tichopáda sloužit k posuzování všeho. Pokud bychom investovali pouze do oblastí s vysokými QALY, opomíjeli bychom skupiny jako senioři.
Více informací
👨⚕️ Vtip dne
Podělte se o vtip dne s vašimi kolegy. Stačí přeposlat e-mail. 🧐
⭐️ Klinika a věda
Socioekonomické nerovnosti ovlivňují rozvoj psychologických a kognitivních problémů u pacientů s fyzickými onemocněními
Studie zkoumala vliv socioekonomického statusu (SES) na rozvoj psychologických a kognitivních problémů u pacientů po vzniku fyzického onemocnění. Výsledky ukazují, že lidé s nižším SES mají vyšší riziko vzniku těchto problémů a také se u nich objevují dříve než u lidí s vyšším SES. [2]
Jaké výsledky studie přináší?
- Lidé s nižším SES mají v průměru kratší dobu bez multimorbidit po vzniku fyzického onemocnění.
- Nižší SES je spojen s vyšší incidencí psychologických a kognitivních problémů.
- Riziko vzniku těchto problémů se zvyšuje s klesajícím SES, nejvíce se to projevuje u pacientů s artritidou, hypertenzí a diabetem.
Jak studie probíhala?
- Analýza byla provedena na základě dat z pěti dlouhodobých studií z USA, Evropy a Asie.
- Sledováno bylo 20 250 účastníků starších 45 let, kteří měli nově diagnostikované fyzické onemocnění.
- Účastníci byli sledováni v průměru po dobu 8 let, během níž byla měřena progrese k psychologickým a kognitivním multimorbiditám.
- SES byl stanoven na základě vzdělání a celkového majetku domácnosti.
Více informací
Zdroje:
[1] https://www.novinky.cz/clanek/domaci-za-nelegalni-poplatky-u-lekaru-budou-padat-pokuty-40481383
[2] https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(24)00318-3/fulltext