Dobrý den,
těší nás, že jste si našli čas přečíst si zprávy, které jsme pro vás dnes vybrali. Jako vždy tu máme novinky, zajímavá fakta a tipy z prostředí medicíny. Máte chuť nějakou zprávu okomentovat? Odpovězte nám na e-mail, nebo newsletter přepošlete kolegům a rozeberte situaci s nimi.
Vaše Dr. Lasso a Martin Palička
Obsah dnešního dílu:
🩺 Medimood index: Jak se lékaři a medici cítili v minulém týdnu?
🗞️ Novinky: Ptačí chřipka H5N1 se mnohem lépe adaptuje na člověka, než jsme předpokládali
📊 Leadership, Data, Technologie v medicíně (LDT): Kvůli špatnému managementu umírá 400 lidí ročně
👨💼 Vtip dne: Pobavte sebe i kolegy
⭐️ Klinika a věda: Tetování zvyšuje o 21 % riziko vzniku maligního lymfomu
🩺 Medimood index
Oblíbený medimood index se vrátil. Tentokrát nesbíráme data v newsletteru, ale na místě, kam všichni chodíme každý den. Neběháme za lékaři na sál, ale na instagram Po medině.
Minulý týden byl pro většinu pozitivní, což nás těší! 44 procent z vás mělo úsměv od ucha k uchu, ale unavených a vyčerpaných vás bylo 19 procent. Proto nezapomínejte na psychohygienu a místo další kávy v pauzy se pobavte třeba našemi memes nebo si přečtěte náš rozhovor s PhDr. Lukášem Humplem o systému Psychosociální intervenční služby.
🗞️ Novinky:
Ptačí chřipka H5N1 se mnohem lépe adaptuje na člověka, než jsme předpokládali
V nedávné studii publikované v časopise Nature bylo odhaleno, že virus ptačí chřipky H5N1, který aktuálně postihuje stáda dobytka ve Spojených státech, je pravděpodobně lépe adaptovaný na infekci lidí, než bylo dříve předpokládáno. Tento virus se dokáže vázat na receptory jak ptačích, tak lidských buněk, což zvyšuje riziko jeho přenosu na člověka. Vědci zdůrazňují nutnost důkladného monitorování a sledování infekce, aby bylo možné lépe porozumět potenciálním rizikům pro veřejné zdraví. [1]
Nejdůležitější informace:
- Adaptace viru: Virus H5N1 vykazuje neobvyklou schopnost vázat se na lidské receptory, což naznačuje vyšší potenciál pro přenos z ptáků na lidi.
- Výzkumy a objevy: Nedávná studie v Nature je první, která tuto adaptaci prokázala, přestože předchozí výzkumy tuto schopnost nepotvrdily.
- Potenciální přenos: Virus se může efektivně šířit kontaminovaným mlékem a má omezenou schopnost přenosu vzduchem.
- Zdravotní doporučení: Vědci doporučují intenzivní monitoring postižených stád a lidí, kteří byli s nakaženými zvířaty v kontaktu, aby bylo možné včas identifikovat a reagovat na případné šíření viru.
Více informací
📊 LDT
Kvůli špatnému managementu umírá 400 lidí ročně
Čas hraje u rakoviny plic klíčovou roli. Tři měsíce zpoždění v diagnostice a stagingu onemocnění mohou být pro pacienta fatální, a proto je klíčové zaměřit se na správný a rychlý management průchodu pacienta systémem, aby se čas k tomu potřebný zkrátil na minimum. „Ročně na vrub špatné organizace cesty pacienta systémem zemře v Česku zbytečně zhruba 400 lidí,“ upozorňuje docent Jiří Votruba v rozhovoru s Martinem Paličkou. Průchod pacienta systémem je podle něj zdlouhavý a složitý. Když se pacient konečně dostane do rukou pneumoonkologického centra, často už je onemocnění v pokročilé, nevyléčitelné fázi.
Na vině jsou ale i další faktory. “Častá je absence multidisciplinárního týmu a potřebná technologie pro diagnostiku a staging plicní rakoviny je používána v méně než 20 procentech případů,” popisuje Votruba alarmující výsledky analýzy situace plicní onkologie v Česku. Změna systému je podle něj složitá a klíčem je přiznat si problémy, na které data ukazují. Velkou roli hrají mimo jiné vztahové a zájmové vazby v odborné společnosti. Tématu se věnuje i článek v Hospodářských novinách.
👨⚕️ Vtip dne
Podělte se o vtip dne s vašimi kolegy. Stačí přeposlat e-mail. 🧐
⭐️ Klinika a věda
Tetování zvyšuje o 21 % riziko vzniku maligního lymfomu
Tetování se v posledních desetiletích stalo velmi populárním. Složení inkoustu přitom může mít zásadní vliv na zdraví. Barvy totiž obsahují karcinogenní chemikálie, jako jsou primární aromatické aminy, polycyklické aromatické uhlovodíky a kovy. Studie podpořená švédskými národními registry zkoumala souvislosti mezi tetováním a rizikem vzniku maligního lymfomu. [2]
Jaké výsledky studie přináší?
- Tetovaní jedinci měli o 21 % vyšší riziko vzniku maligního lymfomu ve srovnání s netetovanými.
- Nejvyšší riziko bylo u osob, které měly první tetování méně než dva roky před sledovaným obdobím (IRR = 1,81).
- Nebylo zjištěno vzrůstající riziko s větší plochou tetované pokožky.
- Největší riziko bylo u difuzního velkobuněčného B-lymfomu (IRR 1,30) a folikulárního lymfomu (IRR 1,29).
Jak studie probíhala?
- Případová kontrolní studie zahrnovala 11 905 osob.
- Použity byly švédské národní registry pokrývající celé obyvatelstvo.
- Identifikováni byli jedinci s maligním lymfomem diagnostikovaným mezi lety 2007 a 2017 ve věku 20-60 let.
- Každému případu byly přiřazeny tři kontrolní osoby podle věku a pohlaví.
- Expozice byla hodnocena dotazníkem v roce 2021.
- Použit byl multivariační logistický regresní model k odhadu poměru incidence maligního lymfomu u tetovaných jedinců.