Dobrý den,
těší nás, že jste si našli čas přečíst si zprávy, které jsme pro vás dnes vybrali. Jako vždy tu máme novinky, zajímavá fakta a tipy z prostředí medicíny. Máte chuť nějakou zprávu okomentovat? Odpovězte nám na e-mail, nebo newsletter přepošlete kolegům a rozeberte situaci s nimi.
Vaše Dr. Lasso a Martin Palička
Obsah dnešního dílu:
🩺 Medi-Mood index: Jak se lékaři a medici cítili v minulém týdnu?
🗞️ Novinky: Milionu pacientů chybí praktičtí lékaři. Řešení ministerstva zdravotnictví nejsou efektivní -> Bonus: komentář od MUDr. Tomáše Šebka
📊 Leadership, Data, Technologie v medicíně (LDT): Jak efektivně využít finance v českém zdravotnictví?
👨💼 Vtip dne: Pobavte sebe i kolegy
⭐️ Klinika a věda: Digitální zdravotní technologie zvyšují produktivitu zdravotníků

🩺 Medi-Mood index

Minulý týden jsme na Medi-Mood indexu naměřili průměrnou náladu 2,9. Co to ale znamená? Bohužel jde o horší výsledek než minulý týden. V průměru jsme se oddálili o 0,3 bodu od spokojených zdravotníků 🧘♀️.
Téměř pro pětinu sledujících byla stresovým faktorem škola. Všem vám proto přejeme, aby bylo zkouškové brzy za vámi.

🗞️ Novinky
Milionu pacientů chybí praktičtí lékaři. Řešení ministerstva zdravotnictví nejsou efektivní
Ministerstvo zdravotnictví plánuje zavést povinné zdravotní programy pro zaměstnance v každé firmě. Tyto programy mají za cíl redukovat počet civilizačních chorob a s tím související pracovní neschopnost. Zaměstnavatelé a lékaři však vyjadřují obavy ohledně proveditelnosti a zvýšené administrativní zátěže. [1]
Česko se navíc potýká se zásadním nedostatkem praktických lékařů. Ti chybí skoro milionu lidí, včetně dětí i dospělých. Jako řešení navrhlo ministerstvo zdravotnictví zapojení lékařek na mateřské a zavedení sdružených praxí. [2]
Nejdůležitější informace:
- Povinná starost o zdraví: Firmy by měly být povinny nabízet zaměstnancům opatření k ochraně zdraví, včetně vyšetření, očkování a vzdělávacích programů.
- Reakce zaměstnavatelů: Hospodářská komora a zaměstnavatelé preferují dobrovolné zavedení těchto programů, obávají se zvýšené finanční a administrativní zátěže, zejména pro malé a střední podniky.
- Nedostatek lékařů: Více než 131 tisíc dětí a 794 tisíc dospělých nemá svého praktického lékaře.
- Změny v systému: Zavádění sdružených praxí, které by zlepšily dostupnost a kvalitu péče.
Bonus: Komentář MUDr. Tomáše Šebka

„Na základě čísel je zcela zjevné, že zdravotní stav české populace není dobrý. Více a draze léčíme to, čemu můžeme levně předcházet. Z finančního a personálního pohledu je systém zdravotnictví v současném nastavení neudržitelný. Prevence nemocí je v kontextu ČR obrovskou příležitostí, která může významně přispět prosperitě celé společnosti.“

📊 LDT
Jak efektivně využít finance v českém zdravotnictví?

Do zdravotnictví putuje okolo 500 miliard ročně, vliv na zdraví občanů má ale rozpočet jen destinový. „Zdravotnictví, nebo funkční zdravotní systém je determinantou zdraví jen z 10 %,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Šebek. Finance by se podle něj měly rozložit efektivněji, převážně například na prevenci, která je v Česku téměř zcela opomíjena.
Jaké další faktory ovlivňují zdraví populace?
- Chování (Behavio): 35 %
- Socioekonomické poměry: 26 %
- Genetické predispozice: 22 %
„Teď by se 500 mld nemělo alokovat jinam, protože nemůžeme přestat léčit, ale představme si, že místo 3 až 4 % budeme na prevenci dávat 10 až 15 %,“ nabízí své řešení Šebek.
Více informací

👨⚕️ Vtip dne

Podělte se o vtip dne s vašimi kolegy. Stačí přeposlat e-mail. 🧐

⭐️ Klinika a věda
Digitální zdravotní technologie zvyšují produktivitu zdravotníků
Digitální zdravotní technologie (DHT) revolucionalizovaly zdravotní péči, poskytují efektivní a integrované prostředí pro zdravotní péči a zlepšují výsledky pro pacienty. Tato studie analyzuje vliv DHT na kompetence a výkon zdravotníků, včetně ekonomických, organizačních a klinických aspektů. [3]
Jaké jsou konkrétní příklady DHT?
- Telemedicína a telehealth: Umožňuje poskytování zdravotní péče na dálku prostřednictvím digitálních komunikačních technologií.
- Mobilní zdravotní technologie: Aplikace a zařízení, které umožňují sledování zdraví prostřednictvím mobilních telefonů.
- Elektronické zdravotní záznamy (EMR): Elektronické systémy pro ukládání a sdílení zdravotních informací o pacientech.
- Systémy podpory klinických rozhodnutí (CDSS): Software, který pomáhá zdravotníkům při rozhodování na základě dat a algoritmů.
- Umělá inteligence (AI): Technologie využívající strojové učení pro analýzu dat a podporu klinických rozhodnutí.
Jaké výsledky studie přináší?
- Zlepšení výkonu zdravotníků: 10,9 % zvýšení výkonu, vyšší přesnost a efektivita v rozhodovacích procesech.
- Zlepšení klinické praxe a managementu: 9,8 % zlepšení, zvýšená produktivita a rychlý přístup k datům.
- Vysoká spokojenost mezi zdravotníky: 9 % zaznamenaná spokojenost s technologiemi.

[1] https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ministerstvo-chce-zdravotni-programy-pro-zamestnance-povinne-v-kazde-firme-40477868
[2] https://www.lidovky.cz/domov/cesko-lekar-doktor-prakticky-materska-duchodce.A240707_181046_ln_domov_rkj
[3] https://www.thelancet.com/journals/landig/article/PIIS2589-7500(23)00092-4/fulltext#seccestitle180